آموزش تصویری نصب جوملا روی هاست

جوملادر این نوشته می خواهیم مراحل نصب جوملا را روی هاست بررسی کنیم. عمده ی هاست های لینوکسی از یکی از دو کنترل پنل cPanel یا DirectAdmin استفاده می کنند. به همین خاطر ما هم مراحل نصب را روی هر دو کنترل پنل انجام می دهیم. به این ترتیب کار ما دو قسمت خواهد داشت؛ مرحله ی اول که به آماده کردن هاست اختصاص دارد و در cPanel و DirectAdmin متفاوت است و مرحله ی دوم که به اجرای نصب جوملا مربوط است و مستقل از کنترل پنل مورد استفاده می باشد.

البته قبل از هر کاری لازم است یک نسخه ی جوملا را دانلود کنیم تا در هنگام نصب روی هاست آپلود شود. نسخه ای که ما انتخاب کردیم نسخه ی سایت جومیناست که در سایر مطالب آموزشی جوملا هم از آن استفاده خواهیم کرد.

در ادامه ی مطلب ضمن ارائه ی پاره ای توضیحات مختصر پیرامون چگونگی اجرای نصب فایل ویدئویی آموزش نصب جوملا بر روی هاست لینوکس با کنترل پنل cPanel یا DirectAdmin قرار داده شده است.

در مورد نصب جوملا لازم است به نکارت زیر توجه شود:

  1. در cPanel باید به کاربر پایگاه داده اجازه دسترسی به همه ی اخیارات داده شود.
  2. در هنگام ایجاد پایگاه داده باید مشخصات آن را به خاطر بسپاریم تا بعدا هنگام نصب جوملا از آن استفاده کنیم.
  3. اگر اطلاعات بخش FTP را کامل نکنیم جوملا به فایل های روی هاست دسترسی نخواهد داشت و در نتیجه کار اندکی سخت می شود. پس بهتر است این قسمت را تکمیل کنیم. همچنین اگر به جوملا اجازه ی ذخیره کردن رمز FTP را بدهیم، سیستم برای دستکاری فایل های روی هاست می تواند مستقلا عمل کند ولی در غیر این صورت هر بار از مدیر سایت رمز عبور خواهد خواست. آدرس FTPسرور که در واقع همان IP اشتراکی هاست ماست از داخل کنترل پنل هاست قابل مشاهده است. برای این منظور در DirectAdmin باید از صفحه ی اصلی وارد Site Summary / Statistics / Logs شویم و در cPanel هم IP اشتراکی را می توانیم در پانل سمت چپ کنترل پنل ببینیم.
  4. در مورد وارد انتخاب نام کاربری هم اکیدا توصیه می شود که نام کاربری مدیر سایت چیزی غیر از admin انتخاب شود.

فایل تصویری زیر مراحل نصب جوملا را نمایش می دهد.

  • مدت زمان پخش: ۹ دقیقه و ۵۱ ثانیه
  • فرمت: WMV
  • میزبانی فایل: Youtube

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.