راهنمای نصب و راه اندازی vsftpd

سرور FTP روی لینوکس

اگر نوشته های این مجموعه را تا اینجا دنبال کرده باشید می دانید که ما تا اینجا موفق به آماده سازی یک سرور لینوکس برای استفاده به عنوان وب سرور شده ایم. همه چیز تقریبا آماده است ولی هنوز برای نقل و انتقال فایل فکری نکرده ایم. به عبارت دیگر ما هنوز راهی برای آپلود فایل روی سرور در نظر نگرفته ایم.

راه حل البته ساده به نظر می رسد. کافیست یک FTP Server روی Centos نصب کنیم تا بتوانیم از طریق یک FTP Client به سرور وصل شویم و فایل های خود را روی آن مدیریت کنیم. ما vsftd را انتخاب کرده ایم. vsftp شکل مخفف Very Safe FTP Daemon است که به صورت پیشفرض از طریق دستور yum روی centos5 قابل نصب است.

در ادامه روال نصب و راه اندازی قدم به قدم vsftpd را بررسی می کنیم.

قدم اول: نصب vsftpd

برای نصب کافیست از دستور زیر استفاده کنیم.

yum -y install vsftpd

قدم دوم: ویرایش فایل تنظیمات

حالا باید فایل زیر را برای ویرایش باز کنیم:

/etc/vsftpd/vsftpd.conf

در این فایل به دنبال خط زیر می گردیم:

anonymous_enable=YES

و آن را به صورت زیر تغییر می دهیم:

anonymous_enable=NO

قدم دوم: ایجاد کاربر جدید برای دسترسی به FTP

به خاطر مسائل امنیتی به صورت پیشفرض کاربر root اجازه ی دسترسی به vsftpd را ندارد و ما هم به خاطر رعایت همین مسائل نمی خواهیم تغییری در این تنظیمات ایجاد کنیم. به همین خاطر با استفاده از دستورات زیر یک کاربر جدید روی سرور تعریف می کنیم و برای آن رمز عوبر مشخص می کنیم.

useradd ftpmanager

passwd ftpmanager

با اجرای دستورات بالا ابتدا یک کاربر جدید روی سرور لینوکس ایجاد می شود و دستور دوم هم برای کاربر ایجاد شده رمز عبور تعیین می کند. با اجرای دستور دوم Centos دو بار از شما رمز عبور را می خواهد و در صورت مطابقت آن رمز را به عنوان رمز عبور کاربر تنظیم می کند.

قدم سوم: ایجاد دسترسی به فایل های روت

حالا می خواهیم ترتیبی بدهیم که کاربر تازه تعریف شده بتواند به فایل های روت سرور که در واقع فایل های وب سایت ما هستند دسترسی داشته باشد. برای این کار از دستور زیر استفاده می کنیم.

chown ftpmanager:root /www/omidr
usermod -d /www/omidr ftpmanager

 به این ترتیب با اجرای دستورات فوق اولا کاربر جدید در کنار root به عنوان صاحب شاخه ی /www/omidr تعریف شد و به علاوه کاری کردیم تا این کاربر بلافاصله بعد از ورود به محیط FTP وارد شاخه ی /www/omidr شود.

قدم چهارم: اجرای vsftpd

بعد از طی مراحل فوق می توانیم با استفاده از دو خط دستور زیر vsftp را اجرا کنیم و آن را در لیست بوت سیستم قرار دهیم تا با هر با خاموش و روشن شدن سیستم و یا restart شدن سیستم به صورت خودکار اجار شود.

service vsftpd start
chkconfig vsftpd on

بعد از اجرای دستورات فوق می توانیم از طریق یک FTP Client و با استفاده از نام کاربری ftpmanager و رمز عبوری که در قدم دوم تعریف کردیم به vsftpd دسترسی داشته باشیم.

7 پاسخ به “راهنمای نصب و راه اندازی vsftpd”

 1. […] error 500 cannot change directory میده و من طبق این آموزش پیش رفتم نشد روزهای خط خطی | راهنمای نصب و راه اندازی vsftpd لطفا کمک کنید اینم آیدی یاهوی من هست اگر ممکن هست پی ام […]

 2. student گفت:

  ایا میشودftp server و ftp client را روی یک ماشین(کامپیوتر) بالا اورد؟

  • امیدرضا گفت:

   سلام دوست من. بله میشه و اصولا ربطی به هم دیگه ندارن. مثلا vsftpd به عنوان ftpserver روی سیستم باشه و در کنارش از ابزار ftp پیش فرض centos استفاده کنیم یا اگر gui داشته باشیم filezilla نصب کنیم.

 3. علی گفت:

  با درود
  با فایل زیلا که میخوام وصل شم خطای زیر رو میده

  Error: Connection timed out after 20 seconds of inactivity
  Error: Failed to retrieve directory listing

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.